Avrasya Maratonu

Avrasya Maratonu

Avrasya Maratonu

Avrasya Maratonu’nu çok seviyorum. Neden mi? Düşünsenize soğuk bir pazar sabahında uyuyup, tembellik yapmaktansa, kalkıp koşmaya, yürümeye gelmiş 10 binlerce insan var. Herkes hep beraber Boğaziçi Köprüsü üzerinde Asya kıtasından Avrupa kıtasına doğru yürüyor. Ortamda müthiş bir coşku! Yılda bir kere olacak tarihi bir ana eşlik ediyorsunuz.

Katılımcılar sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin dört bir yanından, hatta farklı ülkelerden. Bir de toplumun her kesiminden insanlar bir arada. Sağcısı, solcusu, genci, yaşlısı, kadını, erkeği, zengini, fakiri, sivil toplum örgütleri, kurumsal firmalar… Kimi ailecek gelmiş, kimi arkadaşları ile, kimi konu komşu toplaşmış gelmiş, kimi de yalnız.

Tabi bu yürüyüş esnasında köprü üstünde farklı kareler de ortaya çıkıyor:) Evlenme teklif edenler, halay çekenler, kitaplarını açıp ders çalışanlar, kahvaltı yapanlar ya da sadece köprü üzerinde fotoğraf çekilmek için gelenler…

Her sene için farklı bir mesaj belirleniyor. Bu senenin mesajı “Kadına Şiddete Dur De!”. Bu senenin rengi de turuncu.

Yürüyüş yapmayı sevmeseniz bile köprünün üzerinde boğaz manzarası ile yürürken iyi ki gelmişim diyeceksiniz 🙂

37. si düzenlenen Avrasya Maratonu bu sene 15 Kasım 2015 tarihinde Pazar günü.

Avrasya maratonu diyoruz ama önce yanlış bilinen bir şeyi düzeltelim. Maraton aslında  42 km’lik bir koşu. Maraton ile birlikte 15K ve 10K koşuları da gerçekleştirilmekte. Bu koşular için kayıtlar yılbaşında başlıyor. Belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Erken kayıt yaptırırsanız daha uygun fiyata kayıt yaptırabiliyorsunuz. Kayıtlar internetten yapılıyor. Kayıt yaptıktan sonra sizin için hazırlanan eşyaları belirtilen noktalardan almanız gerekiyor. 2015 yılı için kayıt süresi geçti maalesef. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Saat 09:00’da başlıyor.

Maraton günü bu güzergahtaki yollar trafiğe kapalı olacak.

Avrasya Maratonu Parkur

Avrasya Maratonu Parkur

Eğer benim amacım koşmak değil, rahat rahat yürüyeceğim diyorsanız, işte o Halk Koşusu. Maratonun ardından 09:30’da başlıyor. Halk yürüyüşü parkuru Altunizade’den Dolmabahçe’ye kadar, 8 km’lik bir parkur ve yaklaşık 2 saat sürüyor. Zor bir parkur değil. Barbaros bulvarına geldiniz mi bitti demek artık. Yokuş aşağı saldınız mı orası da kolaylıkla geçiyor.

Eğer amacınız koşmak ise halk yürüyüşü size göre değil. Çünkü yürüyen insanların, pankartları yarıp da geçmeniz çok kolay olmaz.

Avrasya Maratonu biz

Halk koşusuna da, 2 Kasım’dan itibaren aşağıdaki adreslerden kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt esnasında size bir göğüs numarası veriyorlar. Parkurun sonunda bunu görevlilere kaşeletiyorsunuz ve İBB Spor A.Ş. işletmelerinden birine giderek, hatıra madalya alıyorsunuz. Ayrıca yarış sabahı İETT araçlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Kayıt yaptırmazsanız halk yürüyüşüne katılamazsınız diye bir şey yok. Yine katılırsınız ancak hatıra madalyanız ve İETT’yi ücretsiz kullanamazsınız.

Taksim, Sultanahmet ve Mecidiyeköy’den de başlangıç noktası için servisler var. Saatleri ve servis noktaları için tıklayın.

Halk Koşusu Kayıt noktaları: 

 • Kadıköy Meydan İBB iletişim noktası önü
 • Üsküdar Meydanı vapur iskelesi İBB iletişim noktası önü
 • Şirinevler Meydan İBB iletişim noktası önü
 • Eminönü Meydan İBB iletişim noktası önü
 • Taksim Meydan İBB iletişim noktası önü
 • Beşiktaş Meydan İBB iletişim noktası önü
 • Mecidiyeköy Cevahir AVM Önü
 • İstanbul B. Belediyesi Önü Saraçhane
 • Ümraniye Meydan Eski İGDAŞ önü
 • Aksaray Metro çıkışı A kapısı
 • Tüm Spor AŞ tesisleri

İstanbul’da yapılan bir diğer maraton ise eskiden Haliç Yarı Maratonu, İstanbul Yarı Maraton‘udur.  Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Merak edenler için dünyadaki diğer maratonların listesi ve tarihleri de burada.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s