Dubai – Gezilecek Yerler

Aslında Dubai’ye çok merak ederek gitmedik. Yapay bir şehir sonuçta ne olabilirdi ki, her şey sonradan yapılmış, tarihleri 1900’lerden başlıyor! Ama gidince gördük ki adamlar yapmışlar, beklentilerimizin çok üzerindeydi. O şaşa, lüks, gökdelenler vs. ister istemez insanı kendine çekiyor.

Dubai Basra Körfezi’nde, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (UAE) 7 emirlikten biri. 1960’lara kadar bildiğimiz çöl olan bir ülke. 1960’larda ülkede petrol bulunması ile şehir şimdiki halini almaya başlıyor. Petrolün biteceğinin farkında olan Prensler, Dubai’yi alışveriş, ticaret ve turizm kenti haline getiriyorlar. Nüfusun %64’ü Hintli ve Pakistanlı, sadece %17’si yerli. Dubai ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Emir ile First Lady

Emir ile First Lady

Dubai’de şunları yapmadan/görmeden dönmeyin.

  1. Fountain Show
  2. Burj Khalifa – Dünyanın en yüksek binası
  3. Medimah Jumeirah
  4. Safari
  5. Deniz
  6. Wild Wadi Su Parkı
Dubai Turist Haritası

Dubai Turist Haritası

Dubai’de yapılacaklar listemize başlayalım. Biz burayı 3 bölgeye ayırdık.

DEIRA ve BUR BUDAI BÖLGESİ

Dubai 1. Bölge

Dubai 1. Bölge

Deira ve Bur Dubai Bölgeleri Creek adını verdikleri bir kanalla 2’ye ayrılıyor. Buralar Dubai’nin Old Town’ı aslında. Baya hareketli bölgeler. Aslında Dubai’nin varoş bölgesi olarak tanımlanabilir. Nüfus çoğunlukla Hintli ve Pakistanlı.

Elektronik cihazlar almak istiyorsanız, Dubai’de vergi olmadığı için burası doğru tercih olacaktır. Deira Bölgesinde, metronun Baniyas Square durağında indiğiniz zaman karşınıza çıkan caddede bir çok elektronikçi bulacaksınız. Burası bir nevi Eminönü’nün Doğu Bank’ı. Dükkanların çoğunda kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Dubai Creek Tour: Deira ve Bur Dubai’yi ayıran kanalda akşamları yemekli tekne turları oluyor. Yine bu turları da tavsiye ederiz. Dhow Cruise olarak geçiyor. Bu turlar için biletinizi Groupon üzerinden çok daha indirimli fiyata alabilirsiniz. Biz Groupon ile kişi başı 70 AED civarında bir ödeme yapmıştık. Teknede yemekler ızgara tarzı oluyor ve açık büfe. İstediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Tatlarını garipsemiyorsunuz. Bizim yemeklerimize çok benziyor.

Dubai - Tekne Turu

Dubai – Tekne Turu

Deira City Center: Deira bölgesindeki alışveriş merkezi. Metro ile ulaşabilirsiniz. Diğer alışveriş merkezlerine göre daha uygun fiyatlı mağazalar bulmanız mümkün. Forever 21 mağazası favorimiz olmuştu. Ayrıca Safari turu için araca buranın karşısındaki caddeden binmiştik.

Abra Turu

Abra Turu

Abra Turu: Bu kanalda karşıdan karşıya geçen küçük tekneler var, abra diyorlar. 1 dolar vererek bu teknelerle karşıya geçmenizi tavsiye ederiz.

Eğer çok vaktiniz yoksa buradaki diğer gezilecek yerleri atlayabilirsiniz. Biz gün ortasında gezmiştik, çok sıcaktı baya yorulmuştuk.  Bu bölgedeki diğer gezilecek yerler şu şekilde:

Gold Souq

Gold Souq Vitrinleri

Gold Souq: Bizim kapalı çarşımızı hatırlatıyor. Vitrinlerde uzun uzun ve kalın altın zincirleri, kemerleri görebilirsiniz.

Spice Souq: Burası da bizdeki Mısır çarşısı gibi. Çeşitli baharatların satıldığı bir pazar.

Al Ahmadiya School: Dubai’nin 1912’de açılmış ilk devlet okulu.

Heritage and Diving Village ve Sheikh Saeed Al Maktoum’s House: Deira bölgesinden karşıya geçip biraz yürüyerek bu yerlere ulaşabilirsiniz. Biz yorulduğumuz için ve sıcaktan buraları es geçtik.

Textile Market: Burası da bizim Mahmut Paşa’mız. Hint kumaşları bu bölgede çok yaygın. Hatta çok beğenip biz de bir kaç parça kumaş aldık. Bakalım ne zaman nasip olacak diktirmek. Ayrıca çeşit çeşit feraceler de bulabilirsiniz. Fiyatları genel olarak Türkiye’ye yakın.

Grand Mosque ve Hindi Lane: Tekstil çarşısının hemen bitimindeki Büyük Cami’yi ve Hindu tapınağını da gezebilirsiniz. Yine bu bölge de bir çok Hint restoranı var. Farklı lezzet tatmak isteyenler için tavsiye ederiz.

Dubai Müzesi

Dubai Müzesi

Dubai Museum: Hemen yakınındaki Dubai müzesi buranın tarihini anlatıyor. Bu yapı aslında 1787’de yapılan Al Fahidi Hisarı.  Özellikle 1960’lardan önceki çöl yaşamını burada görebilirsiniz. Yılda 1 milyon ziyaretçi alıyormuş. Girişi 3 AED. Cuma günü 14:30-20:30, diğer günler 08:30 -20:30 açık.

Al Bastakiya ve Heritage House: Dubai’nin en eski yerleşim bölgesi burası. Ücretsiz gezebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

JUMEIRAH ve SHEIK ZIYAD BÖLGESİ

Bu bölgeyi de Dubai’nin merkezi olarak tanımlayabiliriz. Daha orta sınıfa hitap eden, aslında günlük yaşam alanı diyebileceğimiz bölge.

Dubai 2. Bölge

Dubai 2. Bölge

Deniz: Dubai’de el değmemiş 3 şey var. Deniz, kum ve güneş 🙂 Size güzel bir haber:) Dubai’de deniz mevsimi Nisan ayında başlıyor Kasım ayına kadar sürüyor. Yazı erken getirmek isteyenler ya da denize doyamayanlar sadece denizi için bile gidebilirler. Gittiğiniz zaman sizi kumlu ve sıcak bir deniz karşılıyor. Deniz de bazen deniz anaları olabilir, o artık şansınıza kalmış.

Dubai’de denizde de her kesimden insanı görebiliyorsunuz. Haşemalı denize giren de var bikinili giren de. Deniz için 2 alternatifiniz var.

Dubai Denizi

Dubai Denizi

Jumeirah Open Beach: Public Beach (Halk Plajı) olarak da geçiyor. Ücretsiz bir şekilde plajı kullanabiliyorsunuz.

Jumeirah Beach Park: Burada da 5 AED ücret ödeyerek plajı kullanabiliyorsunuz. Bu plaj Pazartesi ve Çarşamba günleri kadınların kullanımına açık 🙂 Bizim kadınlar plajı gibi midir gidip görmedik ama merak ettim doğrusu 🙂

Jumeirah Cami: Dubai’nin en büyük camilerinden biri. Toplu taşıma ile ulaşım mümkün değil. Taksi ile gidilebilir.

Dubai Mall: Dubai Mall, Fountain Show ve Burj Khalifa aynı alanda ve bu alan Downtown Dubai olarak anılıyor. Dubai Mall 1,124,000m² alan ile dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Metro’dan hiç çıkmadan bir tünel aracılığı ile direkt metroya bağlanıyorsunuz. Böylece dışarıdaki sıcaktan hiç etkilenmiyorsunuz. Dünyanın her yerinden mağazaları bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi burası.

Dubai Aquarium

Dubai Aquarium

Lübnan yemeklerini denemek isterseniz Al Hallab Restoran‘ı tavsiye ederiz. Bir yandan su şovunu izlerken, bir yandan da makul fiyatla lezzetli yemek yiyebilirsiniz.

İçerisinde Dubai Aquarium Akvaryumu da var. Giriş ücreti kişi başı 75 AED.

Fountain Show: Dubai’nin en olmazsa olmazı bu şov. Biz son günümüzde buraya gitmiştik. Daha önce de gelmediğimize çok üzüldük. Dubai çeşmesi diye de anılıyor.

Burası 218 milyon dolara malolmuş. Klasik, arap ve çeşitli dünya müzikleri eşiliğinde, renkli ışıklandırmalarla sular hareket ediyor. Youtube’dan da videolarına ulaşabilirsiniz. Kesinlikle çok etkileyici ve bir ücret ödemeniz gerekmiyor.  Öğlenleri 13:00-13:30 da (cuma hariç) akşamları da 18:00-23:00 arasında yarım saatte bir gerçekleşiyor ve 3-4 dakika sürüyor.

Fountain Show

Fountain Show

Bu yapay gölün içerisinde isterseniz tekne turu da yapabiliyorsunuz. Kişi başı 65 AED ve yarım saat sürüyor. Biz gerek görmedik. Fountain show ile ilgili güncel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Burj Khalifa: Hemen Dubai Mall’ın yanında yer alan bu bina dünyanın en yüksek gökdeleni. 2010 yılında tamamlanan gökdelen 828 metre yükseklik ve 165 kata sahip. Yine dünyanın en hızlı asansörüne de sahip. 120 katı 50 saniyede çıkıyor. Yukarı çıktığınızda ise aşağıdaki her şey o kadar küçük ki, aslında bu dünyada ne kadar da küçük olduğumuzu hatırlatıyor ister istemez. Ekim 2014 itibari ile artık 148. kata kadar çıkılabiliyor.

Burj Khalifa - Gündüz

Burj Khalifa – Gündüz

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Burj Khalifa 124. Kat

Burj Khalifa 124. Kat

Biz hem gündüz hem de gece görebilmek için akşam üzeri Burj Khalifa’ya çıkmayı tercih ettik. Gece ışıklandırmalarla şehir çok daha güzel bir görüntü kazandı. Ayrıca yukarıdan da müzikli su şovunu izleme fırsatı bulduk. Şov saatinden 10-15 dk önce kenarlara doğru yaklaşmaya başlayıp, yerinizi almanızı tavsiye ederiz. Tek kötü yanı, burada mescit yok. Ülkenin şeriat ile yönetildiğin düşününce, buraya bir mescit yapılmaması çok tuhaf geldi.

Biletleri mutlaka internetten alın. Hem indirimli fiyattan faydalanıyorsunuz hem de sıra beklemeniz gerekmiyor. 124. kat ücreti 125 AED, 148. kat ücreti ise 300 AED. Güncel fiyatlar için tıklayın. Yüksek sezonda 2 hafta önceden biletinizi almanız yerinde olacaktır.

Burj Khalifa'da

UMM SEQUEIM ve AL SOFOUH BÖLGESİ

Burası da Dubai’nin lüks bölgesi. Otelleri, gökdelenleri ile Dubai’nin en dikkat çeken bölgesi.

Dubai 3. Bölge

Dubai 3. Bölge

Burj El Arab

Burj El Arab

Burj El Arab (Burç El Arap): Burası Yelken Otel olarak da anılan dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli. Denizin içinde oluşturulmuş bir adanın üzerinde kurulmuş. Oteli gezmek isterseniz restoranında rezervasyonunuz olması gerekiyor. Bu da minimum çay saati dedikleri saate rezervasyon yaptırıyorsunuz. Bunun da fiyatı 400 AED. Gerek var mı? Kesinlikle yok.

Marina bölgesinden tekne turu yaparsanız bu oteli de denizden görme imkanınız oluyor. Denizden bakılınca otelin arkasında haç işareti varmış gibi duruyormuş. Söylentilere göre İngiliz mimar bunu kasıtlı olarak yapmış.

Medinat Jumeirah: Dubai’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Adamlar küçük Venedik de yapmışlar 🙂

Bir kanal etrafında bir kaç otel, ev ve restoranlar var. Şık restoranlarında yemek yemelik 🙂 Fiyatlar pahalı ama şimdiden söyleyelim. Biz üst katında Costa diye bir yerde smootie içmiştik. Manzarası güzel, fiyatları makul. Tavsiye ederiz.

Medinat Jumeirah

Medinat Jumeirah

Vaktiniz varsa burayı hem gündüz hem de gece görün. Çok güzel bir havası ortamı var. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Souk Madinat Jumeirah olarak da geçiyor. İçerisinde bir çarşı /pazar kısmı da var ama fiyatlar yüksek.

Medinat Jumeirah - Gece

Medinat Jumeirah – Gece

Abra dedikleri küçük tekneler ile burada tur da yapabilirsiniz. 20 dakika sürüyor ancak kişi başı 75 AED ödemeniz gerekiyor.  Güncel fiyatlar için tıklayın. Buraya metro yok. Otobüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz.

Wild Wadi: Aqua parkları seviyorsanız ve vaktiniz varsa buraya mutlaka gidin. En az yarım gün ayırmanız gereken hatta tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir park burası. Adamlar çölde sörfünden tutun da su roller coaster’ına kadar yapmadık şey bırakmamış hakikaten. Burası ile ilgili detaylı yazıyı daha sonra yazacağız. Giriş ücreti 285 AED.

Wild Wadi Su Parkı

Wild Wadi Su Parkı

Ski Dubai - Mall Of Emirates

Ski Dubai – Mall Of Emirates

Mall of Emirates: Adamlar yapmışlar demeye devam ediyoruz. İçinde kayak pisti olan bir alışveriş merkezi burası 🙂 Onun haricinde farklı bir şeyi yok. Civardaki yerleri gezdikten sonra yemek yemek için burayı tercih edebilirsiniz.

Kayak merkezi (Ski Dubai) giriş ücreti 250 AED. Buraya ulaşımı metro ile sağlayabilirsiniz.

Palmiye Adası (Palm Jumeirah): Dubai’nin simgesi tamamen yapay bir ada burası. 2001’de yapımına başlanmış ve 2006’da bitirilmiş. İçerisinde evler ve oteller var. NewYork Times’ın raporuna ada her yıl 5 mm. batıyormuş.

Atlantis Hotel

Atlantis Hotel

Atlantis Hotel: Bu ada içerisindeki en büyük otel.   Adanın en sonunda yer alıyor. Yürümeniz mümkün değil 🙂 Taksi ile gidebilirsiniz. Giriş için bir ücret ödemeniz gerekmiyor. İsterseniz otelde konaklamanız da mümkün. Uzaktan bakınca ooo ne kadar büyük dedirtiyor ama aslında içinde pek de birşey yok. Atlantis Otel’e gelen bir çok kişi buradaki akvaryum ve aquapark için geliyor.  Buralara girmeyecekseniz ve eğer vaktiniz de yoksa gezi listenizden gönül rahatlığı ile çıkartabilirsiniz. 

The Lost Chamber

The Lost Chamber

The Lost Chambers Aquarium:  Vaktiniz varsa ve su altına meraklıysanız girebilirsiniz. 65 bin deniz canlısı yer alıyor. Çocuklu ailelerin daha çok ilgisini çekebilir. Giriş ücreti 100 AED. İçerisinde yunuslarla yapılan şovu izleyebileceğiniz gibi, yunuslarla da yüzebilirsiniz (870 AED’den başlıyor). Tabi bunlar da ekstra ücrete tabi. Güncel fiyatlar için tıklayın.

Aquaventure WaterPark: Atlanstis’in içindeki aquapark burası. Aquapark deyip geçmeyin kocaman kaydırakları var ve tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Aslında Wild Wadi’nin rakibi. Biz tercihimizi Wild Wadi’den yana yaptık.

Burası için giriş ücreti 250 AED. Güncel bilgiler için tıklayın.

Dubai Marina

Dubai Marina

Dubai Marina: Burası gökdelen bölgesi 🙂 Birbirinden ilginç gökdelenleri burada görebilirsiniz. Özellikle gece gittiğiniz zaman ışıklandırmaları ile size vay bee dedirtecek cinsten. The Walk dedikleri bir caddeleri var. Akşam saatlerinde gidip yürüyüş yapmak için ideal. İsterseniz burada da tekne turu yapabiliyorsunuz. Tekne turları dhow cruise olarak geçiyor. Creek bölgesinde yapılan turlar ile karıştırmayın. 1 saatlik tur ya da yemekli tur gibi iki alternatifi var. Yine bu tur için bileti Dubai Groupon’dan alabilirsiniz. Bu site de fiyat konusunda fikir verebilir.

SAFARİ TURU: Dubai’ye gelmişken yapmanız gereken şeylerden biri mutlaka Safari Turu. Saat 15:00 civarı başlıyor. Jeeplerle sizi alıyorlar. Deveye binme, kına yaptırma, akşam yemeği, deveye binme gibi farklı etkinlikler ve dans gösterileri ile son buluyor.  Fiyatları 160 AED civarında. Yine eğer Groupon’dan bilet alırsanız 80 AED civarında bir fiyat ile alabiliyorsunuz. Safari turları ve safari turu biletlerini uygun fiyatlarla nasıl alabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Çölde Safari

Çölde Safari

SKY DIVING (Gökyüzü Dalışı): Eğer ben maceraperestim ve iyi de bir bütçem var diyorsanız, bunu mutlaka denemelisiniz. Bir uçak ile 4000 metreye çıkıyorsunuz ve oradan kendinizi bırakıyorsunuz. Tabi ki bu atlayışı bir eğitmen ile yapıyorsunuz. Bir yerde eğitmen paraşütü açıyor ve o şekilde inişi gerçekleştiriyorsunuz. Bununla ilgili detaylı yazı da çok yakında burada 😀 Fiyatı mı? Sadece 1999 AED!

2 thoughts on “Dubai – Gezilecek Yerler

  1. Geri bildirim: Dubai – Safari Turu | #Baz Family on The Way

  2. Yazınızı çok beğendim oldukça açıklayıcı. Benim bloğuma da gezginebru.blogspot.com.tr den ulaşabilirsiniz. Benimki daha ziyade çocuklarıma hatıra olsun diye yapılıyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s