İğneada – Saklı Cennet Gezi Rehberi

İşte size kimsenin bilmediği bir sır veriyoruz! Bulgaristan sınırında Kırklareli ilimizin çok güzel bir kasabası var; İĞNEADA. Saklı cennet diyorlardı da inanmamıştık ama burası denizi, ormanları, gölleri, havası ile gerçekten cennet. Trakya’nın incisi olarak anılıyor. Bulgaristan sınırındaki İğneada’nın 22 km uzunluğunda sahil şeridi var.

İğneada tam hafta sonu kaçamağı yapmalık. İstanbul’a 200 km. 200 km ama maalesef yolları çok iyi değil yaklaşık 3 buçuk saatte ulaşıyorsunuz. Daha önce yaptığımız Balkan turunda da yollar hep yemyeşil ormanların arasından kıvrılıp gidiyordu. Yolda giderken Balkanlarda olduğumuzu hissediyoruz.

Hemen konuya girelim. Bu yazıda şu sorulara cevap bulacaksınız:

 • İğneada’da nereler gezilir?
 • İğneadaya nasıl gidilir?
 • İğneada nasıl gezilir?
 • İğneada’da nerede kalınır?

İĞNEADA GEZİLECEK YERLER

Bunlara önce bir harita üzerinden bakalım.

İğneada Haritası

İğneada Haritası

Ayçiçeği Bahçeleri: İğneada’ya giderken, yol üzerinde sağlı sollu ayçiçeği bahçelerinden geçeceksiniz. Çiçeklerin açmış olduğu bir zamanda buradan geçerseniz, çiçeklerin içinde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin 🙂

Manyetik Alan: Yolun bir kısmında İslamlar köyünden sonra Yenice Köyü geliyor. Bu Yenice Köyü’nün çıkış tabelasını gördükten hemen sonra karşınıza bir yokuş çıkıyor. Bu yokuştan aşağı inerken, yol kıvrımına gelmeden manyetik alan denilen bölge var. Burada arabayı boşa aldığınız zaman araç yukarı doğru gidiyor. Şimdiden söyleyelim yok öyle birşey. Göz yanılması 🙂 Yokuş aşağı doğru giderken bir yerde çok hafif bir yukarı doğru yokuş var. Araba da burada durunca haliyle geriye doğru gidiyor, bu da insanda sanki yukarı çıkıyormuş hissi yaratıyor. Hemen orada bir de manyetik alan tesisleri var. Çok ileri geri yapıp trafiği kilitlemeyin 🙂

Manyetik Alan

Manyetik Alan

Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Dökümhanesi: İğneada yolu Demirköy üzerinden geçiyor. Demirköy’de, Sivriler Köyünde, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde kullanılan top ve güllelerin döktürüldüğü dökümhane var. Buraya kadar gelmişken görmeden dönmek olmaz. Yapılan toplar buradan mandalar ile deniz kenarına taşınmış, oradan da gemiler ile İstanbul’a. Güvenlik dökümhaneyi gezerken bize eşlik etti. Burası ile ilgili bilgi verdi. Ücretsiz şekilde gezebilirsiniz.

Rum Evleri: Demirköy Dökümhanesinden çıkıp İğneadaya doğru devam ederken solda Hamdibey Köyü tabelasını göreceksiniz. Burası eski bir Rum köyü. Eski Rum evlerini de görebiliyormuşsunuz. Biz vaktimiz olmadığı için gidemedik.

Deniz: İğneada’da sizi pırıl pırıl bir kum karşılıyor. Araştırmalara göre bu kumun içinde altın tozları varmış ancak ayrıştırılması mümkün olmadığı için kimse dokunamamış 🙂 Sahilinde  istediğiniz yerden denize girebiliyorsunuz. Bazı yerlerde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler var. Ortalama günlük 10 TL . Denizi tamamen kum. Baya sığ bir deniz, git git derinleşmiyor. Biz gittiğinizde ilk gün çok güzel bir deniz vardı, çıkmak istemedik. İkinci gün  ise yosunlu bir deniz vardı.

Longoz Ormanı Milli Park Girişi

Longoz Ormanı Milli Park Girişi

Longoz Milli Parkı: İğneada’ya 3 km kala sağda milli park giriş tabelasını göreceksiniz. Longoz ormanın girişi burası. İğneada merkezinden olan yol sizi milli parka ulaştırmıyor, uyarmış olalım.

Longoz ormanı su basar ormanı demek. Kış ayları ile birlikte yükselen göl, deniz suları ve Istranca dağlarından akan dereler burada birleşiyorlar ve bu orman su altında kalıyor. Bu da verimli ve çeşitli bitkilerin olduğu bir toprak oluşmasını sağlıyor.

Longoz Ormanı

Longoz Ormanı

En başından uyaralım. Bu parkı, özellikle yaz aylarında, mutlaka öğleden önce gezin. Öğleden sonra çok fazla sinek oluyor. Isıran türden sinekler değil ama sürekli insanın gözüne girmeye çalışıyorlar. Larvalarını bırakmak için nemli ortam arıyorlar. Bu da çok rahatsız edici. Uzun kollu kapalı kıyafetler tercih edin. Ayrıca sinek kovar spreylerden kullanın.

Longoz Ormanı 3 Longoz Ormanı

Longozun içinde 4 tane göl var. Bu göller için pek fazla yönlendirme yok maalesef. Ahşap tabelalar var ama üzerilerindeki yazılar silinmiş artık. Ormanın girişinde 3.4 km sonra ilk Mert Gölü geliyor. Ancak yolun bir kısmı su altında kalmış giremiyoruz. Buraları jeeple gezmek lazım. Geri dönüp diğer göllere doğru ilerliyoruz

Daha sonra karşınıza Hamam Gölü çıkıyor. Üzerinde nilüfer çiçekleri var. Bu gölü baya zor bulduk. Telefon ile haritadan bir gölün konumuna baktık bir kendi konumumuza. Tam vazgeçmek üzereydik, ormanın içinde bir anda karşımıza çıktı. Bu gölün etrafında sivri sinek olabiliyor.

Hamam Gölü

Hamam Gölü

Hamam Gölü’nü de gördükten en aşağıdaki Saka Gölü‘nü görmek için aşağıya doğru devam ettik. Bunun için Bulanık Deresi‘ndeki sudan geçmeniz gerekiyor. Biz gözümüzü karartıp araba ile bu sudan geçtik. Ama hem yol kötüydü hem de karşılaştığımız biri yollar kapalı dedi. Biz de gitmekten vazgeçtik. Dönüş yoluna geçtik.

Erikli Longozu: Erikli longozu merkeze daha yakın. İğneada’nın kuzeyine doğru.  Yine içerisinde Erikli Gölü var. Vaktimiz olmadığı için biz gidemedik.

Kano Turu: İğneada’ya geldiyseniz eğer kano turu yapmadan dönmemeniz gerek. İnanılmaz keyifliydi. Kano turunu mert gölünde yapıyorsunuz. Gölde de bir çok balık var. Gezerken önünüzden atlıyorlar. Kanolar 2 kişilik. Tek kişi ücreti 40 TL. İki kişi 50 TL.

Mert Gölü Kano Turları

Mert Gölü Kano Turu Yapan Bir Ekip

Gölde kano ile biraz ilerledikten sonra, bir  yerden ince bir kanalla ormana bağlanıyor. Etrafı sazlık ince bir kanal. Kanalın sonunda kendinizi ormanda buluyorsunuz. İnanılmaz güzellikte. Yer yer ağaçların altından geçiyorsunuz. Bazen sazlıklara saplanıyorsunuz geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. Bu kanallarda gölün derinliği en fazla 1 metre. Sağa sola çok büyük hareketler yapmadığınız sürece kanonun dönme tehlikesi yok. Aynı zamanda can yelekleri de veriliyor. Biz daraldığımız için çıkarttık o ayrı konu 🙂

Kano 3

Sanki Amazon Ormanında ya da Tayland’da geziyor gibisiniz. Buralar ile ilgili gezi yazımız da çok yakında demek isterdik ama… 🙂 Başka yerde olsa bu güzellik anlata anlata bitirilemezdi ama maalesef bizde kimse bilmiyor:( Kimsenin bilmemesi de güzel aslında. Burayı tam anlamı ile saklı cennet.

Kano 2 Kano

Ormanın içinde, kanalda, yıkılan bir ağaç gövdesini geçemeyince geri döndük. Kano turu 1 saat sürer diye düşünüyorduk ama tam 2:30 saat gezmişiz. Vaktimiz olsa daha da gezmek isterdik. Kano öncesi, ne olur olmaz, sinekler için off istemeyi unutmayın. Yazın, kano turu yapmak için sabah 09:00 ya da akşam 18:00 saatleri tavsiye edilen saatlerdi.

Kano turu için sahil şeridinden aşağı inmeniz gerek. Mert gölü milli parkı içerisine girmiyorsunuz. Görünce sola dönüp o yoldan ilerliyorsunuz. Burada bir tesis var, farklı aktiviteler yapabiliyorsunuz. Kano, ATV turu, jeep safari gibi… Başka bir sefere de jeep safari denemek istiyoruz.

İğneada Longoz Kumsalı: Burada Mert gölü ve deniz birleşiyor. Çok güzel bir görüntü. Ayrıca buradan denize girmek de mümkün. Kano, ATV gibi turların yapıldığı tesis de hemen burada. Tavsiyemiz akşamları buraya gelin. İster denizin sesini dinleyin ister ateşinizi yakın, gitarınızı, çekirdeğinizi alın.

Mert Gölü ve Deniz Yanyana

Mert Gölü ve Deniz Yanyana

Liman Baba Türbesi

Liman Baba Türbesi: Telli Baba’nın 7 kardeşinden biri olarak bilinen Liman Baba’nın türbesi de Limanköy yolu üzerinde, İğneada limanın hemen karşısında.


Limanköy:
Beğendik yolu üzerinde uğrayabileceğiniz bu köyde bir deniz fFransız Fenerieneri var. Fransızlar tarafından yapıldığı için Fransız Feneri olarak anılıyor. Ayrıca köyün hemen meydanında ortada şirin bir kahvehane var. Burada bir mola verilebilir.

Beğendik Köyü: Bulgaristan ile sınır köyümüz. Karşıdaki Rezova Köyü’nü görebiliyorsunuz. Maalesef geçmek mümkün değil. Sınıra giden yola girmek yasak. Askeri bölge diyor. Beğendik köyünde de denize giriliyor. Kumu İğneada’ya göre daha iri. Burası aslında tam deniz kenarı düğün fotoğrafı çektirmelik 🙂 Biz de kimsenin olmamasını fırsat bilerek bazı çalışmalar yaptık.

Hikayesi de şöyle. Bir paşa gelir, karşıdaki Bulgar köyünü görür. Ne güzel bir köy der bizim köyü beğenmez. Bunun üzerine köyü güzelleştirme çalışmaları yapılır. Paşanın bir sonraki gelişinde sorarlar Paşa’ya: “Beğendiniz mi Paşam?”. Paşa “Beğendik Beğendik” der. Bunun üzerine köyün adı Beğendik Köyü olarak kalır.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyünden Rezova Bulgar Köyü

Zindandere Şelaleleri: Avcılar köyünde 8 metre uzunluğunda bir şelale burası. Biz gitmeyi çok istemiştik ancak baya zor bir parkurmuş ve rehbersiz yolunu bulmak zormuş. Yanımızda çocuk da olunca başka sefer dedik. Erteledik.

Buraya giderken balı ile ünlü Sislioba köyü var geçerken uğrayıp bal alabilirsiniz. Bir de kalesi varmış.

Dupnisa Mağarası: Demirköy’den 25 km uzaklıkta bir yer . Türkiye’nin en büyük mağarasıymış. Kesinlikle gidilmesi gerekenler listemizdeydi ancak sonradan farkettik ki saatini kaçırmışız 😦 Mağara 09:00 -17:00 saatlerinde ziyarete açık. Giriş ücreti kişi başı 4 TL.

İĞNEADA’YA NASIL GİDİLİR?

İğneada’ya otobüs ile gidebilirsiniz. İstanbul’dan (Esenler Otogar’ından) direkt İğneada’ya giden Berk & Görkey Turizm var.

İletişim Telefonu: 

 • İstanbul: 0 212 658 01 65
 • İğneada:  0 288 692 20 31
 • Kırklareli: 0 288 214 18 86
 • Pınarhisar: 0 288 615 10 49

Kendi aracınız ile gelecekseniz eğer aşağıdaki harita size yardımcı olacaktır.

İğneada Ulaşım Haritası

İğneada Ulaşım Haritası

İĞNEADA NASIL GEZİLİR?

İğneada’da civar köyleri de gezmek istiyorsanız kendi aracınız ile gezmeniz şart. Kendi aracınız ile gitseniz bile gezilecek yerlerle ilgili doğru düzgün bilgilendirme bulunmuyor. Burayı gezmek isteyenlere önerimiz bir rehber ile gezmeleri. Bunun için de Alan Rehberi Halil İbrahim Aydın beyi tavsiye ederiz. Kendisine www.igneadagezim.com adresinden de ulaşabilirsiniz. Yine yazıda kullanmış olduğumuz haritaları bizimle paylaşmış olduğu için kendisine teşekkür ederiz.

İĞNEADA’DA NEREDE KALINIR?

İğneada’da konaklayabileceğiniz oteller olduğu gibi birçok pansiyon da bulabilirsiniz. Biz Yağmur Apart pansiyonunda kalmıştık. Gayet temiz bir yerdi. Gecelik 2+1 ev için 100 TL ödeme yaptık. Konaklama için pansiyonda kalacaksanız önceden rezervasyon yaptırmayın deriz. Yüksek fiyatlar söyleyebiliyorlar. Gitmeye 1 hafta kala, internetten araştırarak rahatlıkla konaklayacak bir yer bulursunuz. Zaten oraya gidince pansiyon bulamama ihtimaliniz yok.

5 thoughts on “İğneada – Saklı Cennet Gezi Rehberi

 1. Elinize sağlık, bölgeye Mayıs gibi gitmeyi düşünüyordum. Yazdıklarınız benim için yol gösterici oldu. Dilerim siz de gezmeye ve sonrasında gördükleriniz aktarmaya devam edersiniz.

  Beğen

 2. Emeginiz icin esekkurler.Benim sorum olacak cevaplarsaniz memnun olurum.Biz muhafazakar bir ayle olarak denize rahatlikla girebilirmiyiz yani aciklar varmi birde cocugunuz oldugunu solediniz,bizimde cocuklarimiz oldugundan sormak istiyorum. Kano ya bindiginizde cocugunuzuda birliktemi aldiniz

  Beğen

  • Merhaba, açıkçası çok muhafazakar bir yer değil. Ancak sahil şeridi geniş, merkezden biraz uzaklaşarak daha sakin yerler bulabilirsiniz. Ya da Eylül ayı ile birlikte baya sakinleşiyor, kalabalıklar azalıyor. 4 yaşında bir çocuk ile bindik. Sorun olmadı. Zaten herkes için can yeleği veriyorlar.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s