Barselona’da 2. Gün – Günlerden Gaudi ve Camp Nou

Barselona’da ikinci günümüzdeyiz. Bugün büyük gün. Bugün günlerden Gaudi. Önce harita üzerinde bugün nereleri gezeceğiz, ona bakalım.

2. gün gezi rotası

2. gün gezi rotası

Kruvasan Kahve ikilisi

Kruvasan Kahve ikilisi

Sabah 09:00’da otelimizin karşısındaki cafe de kruvasan kahve eşliğinde kahvaltımızı yapıyoruz. Bir kruvasan kahve deyip geçmeyin, bu kahvaltı için 10 Euro ödedik 🙂

Barselona’nın simgesi Bitmeyen Kilise ( La Sagrada Familia ) ilk durağımız. Uçak ile şehre yaklaşırken hemen dikkatimizi çekmiş, o anda bizi heyecanlandırmıştı.

Sagrada Familia - Bitmeyen Kilise

Kilisenin yapımına 1883’te başlanır, 84’te de Gaudi projeye dahil olur. 1926 yılında, Gaudi’nin 73 yaşında vefat etmesi ile yarım kalır. Ölüm hikayesi de ironik. Sagrada Familia’ya bakarken geçen bir tramvay altında kalır ve ezilir. Şu an yapılan bağışlar ve bilet ücretleri ile yapımı devam etmektedir. 2026’da Gaudi’nin ölümünün 100. yılında tamamlanması planlıyor. Yapı UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır.

Barselona’dan sonra gittiğimiz Kapadokya bölgesinde Ihlara Vadisindeki mağara kiliseleri gördüğümüz zaman istemsizce ama bunlar Sagrada Familia’nın küçükleri. Gaudi bu mağara evleri görmüş ve bunlardan esinlenmiş olmalı dedik 😀  Sonradan öğrendik ki tek benzeten biz değilmişiz. Bununla ilgili İspanyol bir yazarın ” Kapadokya’da Gaudi’nin İzinde” diye bir kitabı varmış. Gitmeden önce okunacaklar listesine eklenebilir.

Sagrada Familia - Nativity Facade - Tamamlanan Dört Kule

Sagrada Familia – Nativity Facade

Sagrada Familia aslında Hz. İsa’ya adanmış bir kilise. Bir çok noktada Hz. İsa’nın yaşamı, Hristiyanlık temsilleri var. Kilise tamamlandığı zaman 18 kulesi olacak. Bunların biri (172,5 metre) Hz. İsa’yı, biri Hz. Meryem’i,  dördü İncil yazarlarını, 12’si Hz. İsa’nın havarileri temsil etmekte. Şu an 8 tanesi tamamlanmış durumda.  Yandaki fotoğrafta Nativity cephesindeki yani ön cephedeki tamamlanmış dört kule yer almakta. Kulelerin üzerindeki meyveler dikkat çekiyor.

20150306_105234

Sagrada Familia – Camlardaki Renkli Vitraylar

Yine kilise tamamlandığı zaman 172,5 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek kilisesi olacak. Gaudi, Allah’ın yarattığı bir tepeden uzun bir yapı yapmanın Allah’a saygısızlık olacağını söyler ve yüksekliğini Montjuic tepesinden 1-2 metre kısa tutar. Bunu duyunca çok hoşumuza gitti. Keşke Müslüman olsaymışsın be Gaudi, ne camiler yaparmışsın o zaman kim bilir. Sonradan aklımıza Kabe’nin etrafındaki gökdelenler geldi. Bir Gaudi’deki hassasiyete bakın bir de Suudilerdeki saygısızlığa, görgüsüzlüğe 😦

Sagrada Familia - İç Kısım

Sagrada Familia – İç Kısım

Kilisenin içi normal kiliselere göre çok ışıklı, ferah. Gaudi iç kısmı orman şeklinde tasarlar. İç kısımdaki sütunları ağaç gövdesine benzer. Yapının içine gün ışığını  yansıtmak için, sütunların üzerinde, çatı kısmında, altın sarısı ve yeşil renk cam kullanmıştır.

Ayrıca, kilisenin yan taraflarında, camlardaki desenler de farklı renkte. Böylece güneşin durumuna göre içerisi farklı renklerde ışık alıyor. Öğleden önce güneş mavi desenli camlardan gelirken, öğleden sonra ise turuncu desenli camlardan geliyor ve kiliseye daha sıcak bir renk katıyor.

Gaudi'nin mezarı

Gaudi’nin mezarı

Gaudi’nin mezarı da kilisenin alt katında. Kilisenin içinden görebiliyorsunuz.

Sagrada Familia’nın 3 cephesi ve bu cephelerinde de kuleleri var. Şu an bunlardan 2 tanesi yapılmış durumda. Nativity Facade (Doğuş Cephesi, ön cephe, şehre bakan cephe) ve Passion Facade (Tutku Cephesi, arka cephe) diye geçiyor.

Nativity Cephesi Kapısı

Nativity Cephesi Kapısı

Doğuş cephesi Hz. İsa’nın doğumuna adanmış. Hayat ağacını temsilen bir selvi ağacı var. Tutku cephesi ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesini, acıyı temsil ediyor. Bundan dolayı daha sert, köşeli formlar kullanmış. Glory (Zafer) Cephesi ise henüz yapım aşamasında. Kilisenin en yüksek ve ana kulesi burası olacakmış. Bu cephe de zaferi, ölümü ve ölümden sonraki yaşamı temsil ediyor.

Sagrada Familia - Salyangoz Merdivenler
İsterseniz yapımı tamamlanmış bu iki kuleden birine çıkabiliyorsunuz. Buraya kadar gelmişken çıkmanızı tavsiye ederiz. İki kulenin çıkışı da asansörler ile yapılıyor. Passion cephesindeki kuleden inerken yine asansörle iniyorsunuz. Nativity cephesindeki kuleden inerkense salyangozdan esinlenerek yapılmış merdivenleri kullanıyorsunuz. Biz bu merdivenleri de merak ettiğimiz için Nativity (Doğuş) Cephesindeki kuleyi tercih ediyoruz.

Nativity Kulesinden Barselona

Nativity Kulesinden Barselona

Sagrada Familia’nın bilet fiyatı 15 Euro. Eğer audio guide ya da rehberli tur alırsanız onun için de ekstradan 4,5 Euro vermeniz gerekir. Audio Guide da Türkçe dil seçeneği mevcut değil maalesef. Çok ağır bir İngilizcesi yok. Rehberli turlarda belli saatlerde rehber eşliğinde kiliseyi geziyorsunuz. Biletinizi alırken 4,5 Euro daha ödeyerek kulelerden birine de çıkabilirsiniz.

Yüksek sezonlarda Sagrada Familia’nın girişinde çok sıra olabiliyormuş Bunun için biletinizi internetten almanız daha iyi olacaktır. Bilet satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bileti saat seçerek alıyorsunuz. Kalabalığa kalmamak için erken saatlere bilet almanızı tavsiye ederiz.  Biz saat 9:00 da kiliseye giriş, 10:30’da da kuleye çıkmak üzere biletimizi aldık. Hiç sıra beklemeden de içeri girdik. 

Sagrada Familia’yı gezmemiz 1 buçuk- 2 saat sürdü.

Sagrada Familia’ya ulaşım çok rahat. Yine aynı isimli metro durağından çıktığınız anda başınızı kaldırın, işte Sagrada Familia’yı göreceksiniz 🙂 Metro hemen kapısında bırakıyor.

Sagrada Familia’dan sonra metroya binip Park Güell’e gidiyoruz. Yine UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde.

Güell ailesi, Gaudi’den zenginlere satacakları 60 evden oluşan bir site yapmasını isterler. Gaudi önce iki evi tamamlar ama bakarlar talibi yok. Projeyi iptal ederler. Evlerden birini Gaudi alır ve ailesi ile birlikte burada yaşamaya başlar. Bu evi şu an müze (Gaudi House Museum) olarak 5,5 Euro karşılığı ziyaret edilmektedir. 1925 yılında park olarak halka açılır.

Park Güel Yürüyen Merdivenler

Park Güel Yürüyen Merdivenler

Park Güell Yokuşu

Park Güell Yokuşu

Buranın ulaşımı biraz yürüme gerektiriyor. İki metro durağının arasında kalıyor. Biz Park’ın arka tarafından girip, aşağıya doğru inerek gezmeyi tercih ettik. Bunun için metronun Lesseps durağında indikten sonra 15 dakika yürüdük. Son aşamada parka çıkan yol yokuş. Bu yokuşun bir kısmına yürüyen merdiven koymuşlar.

Park Güel'den Şehir Manzarası

Park Güel’den Şehir Manzarası

Park Güel'den Tibidabo

Park Güel’den Tibidabo

Bu giriş bir tepeye çıkıyor. Buradan tüm şehri görebilirsiniz. Hemen sağ tarafta Tibidabo tepesi dikkatimizi çekiyor. Yeterli vaktimiz olmadığı için göremeyeceğiz maalesef. Burada biraz mola verdikten sonra yavaş yavaş aşağı yürümeye başlıyoruz.

Ortada bir alan var. Bu alana (Monumental Zone), Ekim 2013 itibari ile giriş ücretli . Kapıda bilet alırsanız eğer 8 Euro, internetten alırsanız eğer 7 Euro. Ancak internetten bileti alırken saat seçmeniz gerekiyor ve o saatten sonra yarım saatlik ziyaret süreniz var. Gezerken tam saati tutturmak zor olacağından bileti kapıda almak daha mantıklı duruyor.

Sonradan öğrendik ki; çalışma saatleri bitince bu alana ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Çalışma saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Park Güell - Gaudi Mozaikli Banklar

Park Güell – Gaudi’nin Mozaikli Bankları

Parc Güell

Parc Güell

Gaudi’nin kırık mozaik parçaları ile yaptığı ergonomik banklar bu ücretli meydanda. Dışarıdan da görünüyor girmesek olur dedik ama Barselona’nın simgesi olan iguana heykelini, bu ücretli alana girmeden göremiyorsunuz maalesef. Sonradan girmediğimize pişman olduk, artık bir dahaki gelişimize inşallah.

Park Güell'in girişindeki evler

Park Güell’in girişindeki evler

Bu parkta her yaştan insan var. Özellikle öğretmenleri ile gelen küçük çocuklar çok vardı. Park Güell merkeze yakın olsaydı baya kalabalık olurdu çünkü çok güzel bir park. Manzarası çok güzel.

Parkın aşağıdaki giriş kapısında Hansel ve Gratel’in evine benzetilen 2 tane ev var. Bu park aslında bir nevi Alice Harikalar diyarı, masalsı bir park.

Park Güel’de  2 saate yakın vakit geçirdikten sonra Camp Nou’ya doğru yola çıkıyoruz. Ama öncesinde yarın için Madrid biletlerimizi almaya Sants tren istasyonuna gidiyoruz (metro ile). Bu bileti önceden internetten çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. Biz biletleri son gün aldığımız için pahalıya geldi.

Camp Nou Stadı

Camp Nou Stadı

Metro ile Les Corts durağında inip 10 dakika yürüyerek Barcelona Stadına ulaşıyoruz. Futbolseverlerin ziyaret etmeden dönmediği bir yer, Camp Nou. Stadı müze gibi gezebiliyorsunuz. Aslında futbol ile pek ilgilenmeyenlere göre değil. Boş yere paranızı harcamayın. Ama bir futbolsever, Barcelona hayranı çok rahat 1 gün geçirebilir burada.

Giriş ücreti 23 Euro. Girdikten sonra futbolcuların soyunma kabinleri, dinlenme yerleri, basın açıklaması yaptıkları alanı geziyorsunuz. Basın açıklaması yapılan alanda bir Şampiyonlar Ligi kupası var. Bu kupa ile fotoğraf çekilip, çıkışta da bu fotoğrafı alabilirsiniz ama çok pahalı, yaklaşık 10 Euro civarıydı. Daha sonra stadı, tribünleri, basın tribününü geziyorsunuz.

Barcelona Stadı Müzesi

Barcelona Stadı Müzesi

Buradan sonra bir alan geliyor. Bu alan adeta canlı müze. Ortada kocaman bir masa var, aslında interaktif bir ekran. Bu ekranda Barselona’nın şampiyonluk gollerini, kutlamalarını, kritik anları izleyebiliyorsunuz. Bizimkisi kendini masaya çoktan kaptırdı:) Ayrıca bir gözlük aracılığı (augmented reality, artırılmış gerçeklik) ile an sanki son şampiyonluk kutlamasındasınız. Sahayı, futbolcuları, tribünleri her yeri görebiliyorsunuz. 360 derece görüş alanı sağlıyor.

Barcelona Kupaları

Barcelona Kupaları

Buradan sonra tüm kupaların, ödüllerin sergilendiği alana geliyorsunuz. Burası hakikaten etkileyici.

Eğer gittiğinizde denk gelirseniz maç da izleyebilirsiniz. Bilet fiyatları 39 Euro’dan başlıyor. Bu linkten maçlara ve biletlere ulaşabilirsiniz.

İspanya Meydanı - Plaça Espana

İspanya Meydanı – Plaça Espana

Barselona stadından sonra sırada İspanya meydanı var. Bu meydanda eskiden arena olarak kullanılan şimdilerde ise AVM olan Arena binasını görüyorsunuz.

MNAC Bahçesi

MNAC Bahçesi

Hemen karşısında ise, National Art Museum of Catalonia (MNAC) var. İlk görüşte saray olduğunu düşündürüyor ancak bir müze. Müzeyi gezmedik. 12 Euro ödeyerek isterseniz müzeyi de gezebiliyorsunuz. Çalışma saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bahçesi çok güzel. Kapısındaki yapay şelale çok güzel. Bu klişeyi yapın ve önünde fotoğraf çekilin 🙂

IMG_8432Bu meydanda ortadaki büyük havuzda akşam bazı saatlerde yarım saatte bir müzikli su şovları oluyor. Fountain Show (Magic Fountain) olarak geçiyor. Tabi bu Show Dubai’deki ile yarışamaz ama buradaki de görülmeye değer.

31 Mart- 30 Ekim tarihleri arasında Perşembe-Pazar akşamları 21:00-23:00 arası. 1 Kasım – 30 Mart tarihleri arasında ise sadece Cuma ve Cumartesi akşamları 19:00-21:00 saatleri arası yarım saatte bir gösterimler oluyor.

20150306_221918Buradan da sonra artık çok acıkmıştık. Metro ile Katalan Meydanına geldik. Bir yere yemeğe gittik. Tercihimiz balıktan yana oldu.

Casa Batllo

Casa Batllo

Yemek dönüşünde ünlü Passeig Gracia caddesini gezdik. Bir nevi Barcelona’nın Bağdat Caddesi burası. Şık ve lüks mağazalar, restoranlar yer alıyor.

Yine meşhur Gaudi’nin evleri bu caddenin üzerinde. Gaudi Art Nouveau olarak anılan sanatın öncülerinden olarak anılıyor. Bu sanat akımına göre yapılarda daha çok doğadan esinlenen, dalgalı motifleri ve ince süslemeler kullanılıyor.

Karşımıza önce Casa Batllo çıkıyor. Masal kitaplarından fırlamış gibi, insan görmeden gerçek olduğuna inanamıyor. Dış yüzeyi bukalemunu andırıyor. İsterseniz 21,5 Euro ödeyerek içerisine de girebilirsiniz. Ücreti çok fazla olduğu için bu sefer girmeyelim dedik, belki başka sefere.  Bilet ve çalışma saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Casa Mila

Casa Mila

Sol tarafta ise Casa Mila (La Pedrera, Taş Ocağı) var. Casa Batllo’yu gören Bay Mila, Gaudi’den kendisi için de bir ev tasarlamasını ister. 1906-10 yılları arasında yine Gaudi tarafından inşa edilir. Dış yüzeyi deniz dalgalarını hatırlatır.  İçerisinde yine Gaudi’nin tasarladığı eşyalar varmış. Buranın giriş ücreti ise 20,5 Euro öğrencilere 16,5 Euro. İsterseniz buradan binanın içinde sanal bir tur yapabilirsiniz.

Barselona ile ilgili diğer gezi notları için tıklayın.

4 thoughts on “Barselona’da 2. Gün – Günlerden Gaudi ve Camp Nou

  1. Geri bildirim: Barselona Deyince Akla İlk Gelenler | #Baz Family on The Way

  2. Geri bildirim: Barselona’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler – Ulaşım, Konaklama, Yemek | #Baz Family on The Way

  3. Geri bildirim: Barselona 1. Gün – La Rambla Çevresi ve Flamenko | #Baz Family on The Way

  4. Geri bildirim: Barselona 3. Gün – Barceloneta ve Gezemediğimiz Diğer Yerler | #Baz Family on The Way

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s