Barselona’da 1. Gün – La Rambla Çevresi ve Flamenko

5-7 Mart 2015 tarihinde 3 gün İspanya’nın Barselona şehrini gezme fırsatı bulduk.

Barselona’ya ulaşım, Barselona’da ulaşım, konaklama gibi Barselona’ya gitmeden önce bilmeniz gereken bilgilere detaylı bir şekilde önceki yazımızda yer vermiştik. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Barcelona’da ilk gün gezdiğimiz yerlerle ilgili bilgi vermeden önce bu yerlere haritadan bir bakalım:

Barselona 1. Gün Harita

Barselona 1. Gün Harita

Havaalanında kalkan Aerobus’ların (havaalanı servisi) son durağı Katalonya Meydanı (Plaza Catalunya). Saat 16:00 civarı bu meydandaydık. Bu meydan Barselona’nın merkezi. Bizim Taksim Meydanının çok daha büyüğü olarak düşünebilirsiniz. 9 caddenin birleşiminde, 50 bin metrekare alana kurulmuş.  Meşhur La Rambra caddesi, Passeig de Gracia caddeleri bu meydana çıkıyor. Aklınıza gelecek tüm büyük mağazalar, firmalar, bu meydanda, Hard Rock Cafe, Apple Store da yine bu meydanda. Ayrıca güzel bir haber, bu meydanda ücretsiz WI-FI bağlantısı var. Şifresiz bir şekilde hemen bağlanabilirsiniz.

Katalan Meydanına 5 dakika yürüme mesafesindeki otelimiz Hostal Goya‘ya geldik. Otelde bize verdikleri oda alt katta bir odaydı. Varsa eğer daha yukarda caddeye bakan oda istedik, sağolasunlar yardımcı oldular. Bizi küçük ama şirin bir odaya aldılar. Otele bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.booking.com/hotel/es/hostal-goya-apartments.tr.html

Otelde biraz dinlendikten sonra, 16:00’da bulacağımız ilk yerde yemek yemek üzere, gezmeye başladık. Soluğu La Rambla Caddesinde aldık.

La Rambra Caddesi

La Rambra Caddesi

La Rambra Canlı Heykel

La Rambra Canlı Heykel

La Rambla’nın bir ucu Katalonya Meydanına çıkıyor, bir ucu da Kolomb Heykeline ve Port Vell’e (Eski Limana) çıkıyor. Herkes gibi biz de burayı İstiklal caddesine benzettik. Cafe’ler restoranlar, dondurmacılar, hediyelikçiler, çiçekçiler, müzisyenler, canlı heykeller, dilenciler :(… Her şey var. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda.  İstiklal’in ortasında ağaçlar olan şekli aslında burası. Biz gittiğimiz de Mart ayıydı ve henüz ağaçlar yeşillenmemişti. Eminim yaza doğru çok daha güzel olur. Caddenin ortasında da Liceu metro durağı da var.

Katalunya meydanından aşağı inerken, La rambla caddesi üzerinde, sağda, mutlaka görmeniz, hatta her önünden geçtiğinizde uğramanız gereken bir yer var. La Boqueria, orijinal adı ile Mercat de Sant Josep de la Boqueria, yani balık ve sebze-meyve pazarı.

Mercat de Sant Josep de la Boqueria

Mercat de Sant Josep de la Boqueria

La Boqueria

La Boqueria

Tezgahlarda çok farklı deniz ürünü, kabuklu canlılar var. İster istemez insanlar bunları yiyor mu gerçekten diye düşünüyorsunuz 🙂 Meyveler çok güzel. Ufak bardaklarda karışık meyveler hazırlamışlar. 1 Euro’ya satıyorlar. Bunlardan mutlaka alın derim. Hem farklı tatlar, hem ferahlatıyor, hem de helalliğinden şüphe etmeden yiyebiliyorsunuz.

Burası 08:00-18:30 saatleri arasında açık ve Pazar günleri kapalı.

La Rambra

La Rambra  Marilyn Monroe

Aldığımız meyveler ile caddemize geri döndük.

Bu pazarın kapısından çıktık tam karşısında Marilyn Monroe bize el sallıyordu 😀

Caddeden aşağı doğru devam ederken solda Barselona’nın meşhur meydanı Plaça Reial (Royal Plaza, Kraliyet Meydanı) var. Plaça del Rei ile karıştırmayın 🙂 Aslında Avrupa’nın klasik meydanlarından. Etrafı restoran, otellerle çevrili, ortasında küçük bir havuzu olan bir meydan burası. Bu meydandaki elektrik direkleri Gaudi’nin eseriymiş.

Plaça Reial (Plaza Royal)

Plaça Reial (Plaza Royal)

Plaça Reial’de sağ tarafta Kapadakyo Restoran’ı gördük. Çok acıkmıştık hemen burada yemeğimizi yedik. Restoranın bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Yemekten sonra buradaki tek cami olan El Raval bölgesindeki Tarık Bin Ziyad Mescit’ine (Mezquita Tariq Bin Ziyad) gittik. El Raval bölgesi Barselona’nın varoş bölgesi olarak geçiyor. Mescidin yeri merkezi, namazlarımızı burada kılarız diye düşünmüştük ama bölge biraz varoş gelince vazgeçtik. Mescidin yeri için tıklayınız.

Gotik Mahalle - Barselona

Gotik Mahalle – Barselona

Saat 18:00 gibi karnımız tok sırtımız pek gezimize devam ettik. Gotik Mahalle‘yi (Gothic Quarter) geziyoruz. Çok büyük çoğunluğu araba geçmeyen dar sokaklar. Tam kaybolmalık 🙂 Çok şirin dükkanlar, cafeler var ama her saat açık bulamıyorsunuz maalesef. Genellikle öğlenleri kapalılar.

La Rambla’nın solunda Santa Maria del Mar kilisesi var. Bu kiliseyi gördük. Bu linkten kilisenin içinde sanal tur yapabilirsiniz. Kiliseyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Öğlen 2-5 arası ve akşam 8’den sonra kapanıyor. Diğer kiliselerin aksine baya aydınlık bir kilise burası.

Barselona Katedrali

Barselona Katedrali

Sonraki durağımız Barselona Katedrali ( Barcelona Catedral) oldu. Bu katedralin bir avlusu var ve burada bir havuz ve etrafında gezen ördekler var. İçerisi ise yine gotik tarzda, karanlık bir kilise. Hafta içi 18:00’den sonra, hafta sonu 17:30’dan sonra giriş ücretsiz. Aksi halde 7 Euro ücret ödemeniz gerekiyor. Güncel ziyaret saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barcelona Catedral

Barcelona Catedral

Kolomb Heykeli

Kolomb Heykeli

Tekrar La Rambla caddesine geçtik. Caddenin sonunda Kristof Kolomb heykeli (Columbus Monument, Mirador de Colom) var.  Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfi dönüşü ayak bastığı ilk toprak burasıdır. Bu anıt da bu olayı temsil eder. İsterseniz 5.1 Euro karşılığı bu anıta çıkabilir, 60 metre yükseklikten şehri seyredebilirsiniz.

Heykeli görmeniz ile beraber artık sahildesiniz, hatta Port Vell dedikleri eski liman bölgesindesiniz. Gün batımı limanda çok güzel bir görüntü oluşuyor. Bu limanda içinde IMAX sinema salonu ve akvaryumu olan bir alışveriş merkezi var, Maremagnum. Gezmiş olmak için bu AVM’ye de girdik ama girmeseniz de olur. Bir ipucu vereyim Barselona’nın en ucuz magnetleri bu alışveriş merkezinin kapısında satılıyor. 1 Euro’ya çok güzel magnetler var. Söylemedi demeyin.

Port Vell

Port Vell

Liman dönüşü La Rambla caddesinde arkadaşımız Sibel ile buluşuyoruz. Günlerimiz sınırlı olduğu için ilk akşamdan Flamenko izlemeye karar veriyoruz. Plaça Reial içinde hemen sağda Los Tarantos adlı mekan var. Her akşam 20:30, 21:30 ve 22:30 saatlerinde yarım saatlik bir gösteri oluyor. 10 Euro ücreti. Ne olur ne olmaz diyerek önceden biletimizi alıyoruz. Bileti bu link ile internetten de alabilirsiniz. Yoğun dönemlerde bilet bulamama durumu söz konusu olabilir.

Patatas Bravas

Patatas Bravas

Bakıyoruz Flamenko için daha vaktimiz var, Sibel bizi buranın yöresel lezzetlerinden Patatas Bravas ile tanıştırıyor. Patatesin üzerinde hafif sarımsaklı bir yoğurt var. La Rambra üzerinde Casa Guirnat adlı bir yerde yiyoruz. Gelmişken denemenizi tavsiye ederim. Restoranın ile ilgili bilgi için tıklayın.

21:30’da Flamenko gösterisi için ön sıralarda yerimizi aldık. Farklı flamenko gösterileri de var ancak biz fiyatı gayet makul olduğu, yeri çok iyi olduğu ve hakkında güzel bir çok tavsiye okuduğumuz için Los Tarantos’u tercih ediyoruz. Küçük bir salon. 2 sıra halinde sandalyeler var. En fazla 50 kişiliktir. Gösteri başlıyor. Altı ökçeli ayakkabılar bir kadın ve erkeğin hikayesi. Gösteri yarım saat sürüyor. Aslında baya kısa bir süre. Bir anda bitiveriyor 😦 Buraya gelmişken mutlaka izlemelisiniz.

Los Tarantos - Flamenco

Los Tarantos – Flamenco

El Bosc de Les Fades Cafe

El Bosc de Les Fades Cafe

Gösterinin ardından kendimizi yine Gotik Mahalle’de buluyoruz. Sibel gelin sizi bir cafeye götüreyim diyor. El Bosc de Les Fades adlı bir mekan. Gotik mahallede, bal mumu müzesinin (Museu de Cera) hemen yanında, aralarda bir cafe.

El Bosc de Les Fades

El Bosc de Les Fades

Girişinden bir farklılık olduğunu anlıyorsunuz. Bal mumu içinde donmuş kelebekler, origami ile yapılmış karıncalar var.  İçerisini orman konseptinde yapmışlar. Su akan bir alan var. Çok karanlık olduğu için fotoğraflar iyi çıkmadı. Kalabalık olduğu için de oturamadık. Farklı bir mekan denemek isteyenler için tavsiye ederim. Cafe ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

CaptureGördüğümüz bir yerden dondurmamızı alıyoruz. Burada yine fuar için gelmiş Turkcell’den bir ekip ile karşılaşıyoruz. İnsanın yabancı memleketlerde de Tük görmesi hoşuna gidiyor. Dünya büyük değil, Barselona uzak değil demek ki 🙂

Ertesi gün erken güne başlamak üzere otelimize geçiyoruz.

Barselona ile ilgili diğer gezi notları için tıklayın.

4 thoughts on “Barselona’da 1. Gün – La Rambla Çevresi ve Flamenko

  1. Geri bildirim: Barselona Deyince Akla İlk Gelenler | #Baz Family on The Way

  2. Geri bildirim: Barselona’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler – Ulaşım, Konaklama, Yemek | #Baz Family on The Way

  3. Geri bildirim: Barselona 2. Gün – Günlerden Gaudi ve Camp Nou | #Baz Family on The Way

  4. Geri bildirim: Barselona 3. Gün – Barceloneta ve Gezemediğimiz Diğer Yerler | #Baz Family on The Way

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s