Esenköy Kadınlar Plajları

Siz de tatil deyince aklına hemen deniz gelenlerden misiniz? Mavinin her tonuna hayran biri olarak benim için denizsiz bir tatil düşünülemez.
Gel gelelim biz hanımların en zorlandığı şeylerden biri deniz tatili. Havalar ısındıkça, gözümüz tatillere kaymaya başlıyor ister istemez. Sonra bizi alıyor bir düşünce, tatil? ama nasıl denize gireceğiz. Haşema? Haşema maalesef bir seçenek değil çoğu zaman mecburiyet! Hareketi kısıtlıyor. Ayrıca güneşten de faydalanamıyorsunuz.
Bir yer olsun.
İstanbul’a yakın olsun.
Denizi olsun.
Hatta kadınlar plajı olsun.
Eee fiyatı da çok olmasın diyorsanız,
Size söyleyeceğim ilk adres ESENKÖY / YALOVA olur.
Aslında Esenköy’ün denizi çok güzel değil. Bir kere taşlık. Bazen dalgalı olabiliyor. Dalga da yosunları ve deniz analarını getiriyor. Marmara Denizi olduğu için de geç ısınıyor.
Madem denizi çok güzel değil, niye Esenköy’ü tavsiye ediyorsun derseniz, sebebi kadınlar plajları derim 🙂  Zaten muhafazakar kesim tarafından tercih edilmesinin sebebi bu 🙂 Aslında sadece muhafazakar kesim tarafından tercih edilmiyor, karışık plajda denize girmek istemeyenler, kız kıza denizin tadını çıkartmak isteyenlerin de gözde yerlerinden biri burası.
Kadınlar Plajları Haritası
Gelelim Esenköy’ün kadınlar plajlarına.

Esenköy’de dört tane kadınlar plajı var. Bizim bunlardan 3’üne gitme imkanımız oldu. Bu plajlar, limana yakınlıklarına göre, Serander, Reis ve Özgür. Üç plajın da etrafı korunaklı, denizde çok açılmadığınız sürece dışarıdan görünmezsiniz. Ayrıca üç plajda da fotoğraf çekimi yasak. Bundan dolayı bu yazıdaki bazı fotoğrafları internetten aldım ama tamamı ile gerçeği yansıtan fotoğraflar 🙂

Plajlarda 7 yaşından büyük erkek çocuklar alınmıyor. Bunun için büyük gördükleri erkek çocuklarının kimliklerini göstermesi gerekiyor. Örneğin; 2016 yılındaysak, 2009 doğumlu çocuklar alınıyor, 2008 doğumlular alınmıyor. Ay bazlı bir hesap yok. 10 yaşından büyük kız çocukları da ücrete tabi.

reis aile plajı

Reis Aile Plajında Akşam Üzeri

İlk plajımız eski kadınlar plajı diye de bilinen Reis Aile Plajı. Her sene giriş ücretine zam geliyor. Giriş ücreti bu sene kişi başı 5 TL idi. Girdikten sonra şezlong kullanmak istiyorsanız 5 TL, şemsiyeyi ise 3 TL karşılığında kiralayabilirsiniz ya da bunun yerine, havlunuzu ya da kiliminizi kumlara serebilirsiniz. Plajda, denize ada gibi bir duba koymuşlar. Plaj içinde kullanabileceğiniz piknik masaları da var. Bunları da 5 TL karşılığı kiralayabiliyorsunuz. Yemeğinizi kendiniz getirebileceğiniz gibi, buradaki büfelerden de temin edebilirsiniz.

Plajda ihtiyaç olabilecek her  şey düşünülmüş. Bir mescit ve abdest alma yeri var. Ayrıca aparatif yemek yerleri,dondurmacı, kuaför (kınadan dövme, saç boyası gibi farklı hizmetler veriyor), saç bakımı, masaj, plaj malzemeleri satan bir yer var.Plaj içinde bir pist var ve sürekli müzik yayını yapılıyor.  Bir anda kendinizi penguen dansında ya da halayın içinde bulabilirsiniz 😀 Yoo, yooo… Tabi ki ben halay falan çekmedim, hep opera, caz takılırım 😀
Reis plajı Bülbülderesi Mevki denilen yerde. Limandan kalkan minibüsler ile 2 TL ödeyerek ulaşabilirsiniz. Plaj akşam 20:00 de kapanıyor. Aile piknik alanına dönüşüyor. Erkekler de plaja girebiliyor.
Reis Aile Plajı İletişim Telefonu : 0 533 686 61 42
İkinci kadınlar plajı ise Eski Çamlıbel Plajı olarak da geçen, Serander Kadınlar Plajı. Esenköy’ün yeni VIP plajı.
Esenköy-Serander-Çamlıbel-plajı
Mavi bayraklı bir plaj. Mavi bayrak ne derseniz; Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın, deniz suyunun niteliği, plaj düzeni gibi belli kriterlere bakarak verdiği bir sertifika.  Aşağıdaki linkten de kontrol edebilirsiniz.
Serander plaj yerleşimi

Serander Plajının Yerleşimi

2014 yılında kullanıma açılan plajın giriş ücreti her sene artıyor. 2015 yılında günlük giriş ücreti 10 TL’ydi. 2016 yılı için giriş ücreti kişi başı 15 TL. Bayram gibi dönemlerde de ücreti artırabiliyorlar. Fiyata plajda kullanabileceğiniz şezlong ve şemsiye bedeli de dahil. Tabi şezlonglar Reis plajındaki gibi minderli değil 😦
Reis Aile Plajına göre; yeri merkeze daha yakın, plajı daha düzenli ve geniş (neredeyse 2 katı). Dubalardan, denizin içine doğru iki tane iskele yapmışlar.  Bu iskelelerden de ayağınız taşlara değmeden doğruca suya girebilirsiniz.
Serander Kadınlar Plajı

Taşlara değmeden denize girmenizi sağlayan iskele

Denize doğru 1-1.5 metre yüksekliğinde beton iskele var. En eğlenceli kısımlarından biri de bu iskeleden denize atlayabiliyorsunuz 🙂 ️ seranderDiğer plajda olduğu gibi, tatilcilerin tüm ihtiyaçları düşünülmüş. Yeme içme yerleri, deniz ürünleri satan bir yer, mescit, kuaför, masaj hizmeti veren yerler var. Cankurtaran, duş ve lavabolar zaten var.

Serander Plajı, jandarmanın çok yakınında. Limana 25 dakika yürüme mesafesinde. İsterseniz limandan kalkan minibüsler ile de bu plaja ulaşabilirsiniz. Minibüsler 2 TL. Trafiğe bağlı olarak 10-30 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

Plaj 19:00’da temizlik için kapanıyor. Bu saatten sonra erkekler de girebiliyor. Akşam da cafe olarak hizmet veriyor. 22:00-02:00 arası canlı müzik var.

Serander plajı iletişim telefonu : 0 226  222 00 20

Diğer plaj ise Özgür Kadınlar Plajı. Bu plaj Reis’in de biraz ilerisinde. Yine limandan kalkan minibüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Giriş ücreti 5 TL. Şezlong, şemsiye için ayrıca ödeme yapmanız gerekiyor. Fiyatı açısından Reis ile karşılaştırdığımız zaman, Reis bir adım daha önce çıkıyor. Bu plaj tamamen taşlık. Şezlong olmadan sadece havlu ile oturamazsınız. Müzik yayını da yok. Eğer sessiz daha sakin bir plaj arıyorsanız, bu plaj size göre olabilir.

Plajların kapanma saatine yakın kapıdan boş minibüsler kaldırıyorlar. Bunlar ile limana kadar ulaşabilirsiniz. Ancak akşam saatlerinde yolda ciddi bir trafik oluyor, hatırlatmakta fayda var.

Esenköy’de kadınlar plajı olarak Reis mi Serander mi derseniz Serander Plajı açık ara daha iyi. Bütçe kısıtınız yoksa ya da kısa süreliğine geldiyseniz eğer, Serander’i tercih edin derim. Daha düzenli, temiz ve nispeten daha pahalı olduğu için çok kalabalık değil. Verdiğiniz paraya değiyor.

Eğer deniz tatili ve kadınlar plajı için Esenköy’e geldiyseniz, yapacağınız en mantıklı şey, Jandarmaya yakın, Serander’e yürüme mesafesinde bir yerde ev tutmak olur. Minibüse para vermeden, yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz.  Böylece fiyatı diğer plajlar ile neredeyse aynı fiyata gelir. Ayrıca akşam trafiğine de kalmamış olursunuz. Akşamları da gezmek için 20 dakika yürüyerek limana ulaşabilirsiniz. Çoğu akşam yorgunluktan dışarı çıkacak enerjiyi de bulamayabilirsiniz 🙂

Tabi şunu da hatırlatmak gerek. Plajın tadı tek başına çıkmaz, kız arkadaşlarınızı unutmayın sakın 🙂
Esenköy’e nasıl gidilir? Nerede kalınır? Kiralık ev nasıl bulunur? Ne yenir ne içilir? Tüm bu soruların cevaplarını, Esenköy’e ulaşım ve konaklama alternatifleri Esenköy Rehberi yazımda bulabilirsiniz.
Şimdiden iyi eğlenceler, bol güneşlenmeler 🙂
İstanbul’a yakın Marmara Adası Saraylar Kadınlar Plajı ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Sorularınız varsa aşağıda yorum alanından sormaya çekinmeyin lütfen 🙂

51 thoughts on “Esenköy Kadınlar Plajları

 1. Geri bildirim: Esenköy Rehberi | #Baz Family on The Way

 2. peki erkek çocuklarda yaş sınırı kaç biliyormusunuz acaba ? yeğenim var 2006 aralık doğumlu , reis plajı 8 yaş snırı var 1 ay için giremiyor 🙂 acaba serander plajıda aynımıdır yaş sınırı ?

  Beğen

  • Merhaba Candan Hanım, plaj girişinde belli yaşın üzerindeki erkek çocuklar için kimlik gösterme zorunluluğu var. 7 yaş kontrolü yapıyorlar. 7 yaşını tamamlamış erkek çocukları plaja almıyorlar.

   Beğen

  • Maalesef iki plaj da aynı, taşlık. Gidecekseniz eğer özellikle sabah saatlerini değerlendirin derim. Deniz öğleden önce daha temiz oluyor. Öğleden sonra dalgalar yosunları ve deniz analarını getiriyor 😦

   Beğen

  • Aracınız varsa 30-40 dakikada ulaşırsınız.
   Minibüsler ile gidecekseniz eğer önce Yalova merkeze gitmeniz oradan da Esenköy dolmuşlarına binmeniz gerekecek. Esenköy arabaları yarım saat başlarında var. Dolmuşlarla gitmeniz beklemeleri de hesap edecek olursak en az 1 buçuk saat sürecektir. Aşağıdaki yazıda Yalova dolmuş durağının telefonu var. Orayı arayıp alternatif daha kısa yollar var mı öğrenebilirsiniz. https://bazfamily.com/2015/07/24/esenkoy-rehberi/
   Bir diğer alternatif de taksi olabilir ama o çözüm biraz pahalı olabilir.

   Beğen

  • Pendik’ten İDO ile Yalova’ya geçebilirsiniz ya da yeni Osman Gazi Köprüsü’nü kullanarak Yalova’ya geçebilirsiniz. Oradan da 30-40 dakikaya Esenköye varırsınız.

   Beğen

 3. Yazınızı çok beğendim öncelikle aktardığınız bilgiler için teşekkür ederim:) Serander plajı için bildiğiniz bir tur şirketi var mı? Yol ve plaj giriş ücreti içine dahil olanlardan:)

  Beğen

  • Merhaba, evet sağlayabilirsiniz. Yalova’dan kalkan araçlar Esenköy’den geçip Armutlu’ya devam ediyor. Esenköy Liman’da inmeyeceksiniz. Jandarma’nın orada Serander’de ineceksiniz. Otobüs saatleri aşağıdaki linkte mevcut.

   Deniz her zaman yosunlu değil. Maalesef biraz şans işi. Çok belli olmuyor. Ama genel olarak sabahları deniz daha güzel ve temiz.

   Beğen

 4. Serander camlıbel kadınlar plajının
  Giriş ücreti 15 tl dir. Sayfa sahibi fiyatı değiştirseniz memnum olurum
  Şimdiden teşekkürler.

  Beğen

 5. Merhabalar onumuzdekı haftalarda esenkoy tarafına esım ben ve 3,5 yasındakı oglumuzla gıtmeyı dusunuyoruz.kadınlara plajına yakın olsun ıstıyorum.cocuk uyuyunca gdıp gırmek ıcın.ama aılece tatıl yapcagımız ıcın karısık olan denızı de olsn ıstıyorum.bungalov tarzı cocuk bahcede oynarken verandasında oturulabılcek yerı olsn ve en azından yarım pansıyın olsun.bıldıgınız onerebılcegınız yer varmı?

  Beğen

  • Merhaba, Esenköy turizm açısından çok yol alması gereken bir yer. Konaklama seçeneklerinin hepsi pansiyon. Öyle otel olsun bungalov olsun tam pansiyon olsun yok maalesef. Merkezde genellikle evler dip dibe apartman dairesi şeklinde. Merkeze biraz daha uzak yerlerde kiralık villa tarzı yerler oluyor. Belki sahibinden.com dan o tarz bir yere bakabilirsiniz. Tabi bu da sadece konaklama olur, yemek olmaz.

   Bildiğim kadarı ile içinde yemek olan Esenköyün en gelişmiş konaklama seçeneği Kanarya Pansiyon. Beklentiniz yüksek olmasın bu da yine pansiyon ama yemek hizmeti de veriyorlar. Telefon ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Kadınlar plajı haricindeki her yerde ailecek denize girebilirsiniz. Tüm sahilde denize giriliyor. Serander Plajı yani Jandarma tarafları nispeten daha sakin oluyor.

   Belki alternatif olarak İhlas Armutlu Tatil Köyü’ne bakabilirsiniz.

   Şimdiden iyi eğlenceler.

   Beğen

 6. Merhaba yazınız çok güzel okuması eğlenceli 🙂
  Ben serandere gitmek istiyorum ama ilk kez gidicem ve kızım da kumla oynamayı çok seviyor kumluk hiçbiyeri yok mu acep veya yalovada nerede öyle plaj vardır biliyor musunuz ???
  Hım bir de ihlas tatil köyünün plajı varmıs sanırım kumluk ama oraya da dışarıdan alıyorlar mı yoksa sadece tatil köyündekilere özel mi acaba cevaplarınızı bekler, iyi akşamlar dilerim.

  Beğen

 7. Merhaba, bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim… Benim de merak ettiğim bir konu var.. Serander veya reis plajları için soruyorum, denize girdiğimiz zaman, değerli eşyalarımızı ne yapıyoruz.. Para, cüzdan vs., emanet bırakabiliyor muyuz çalışanlara, kilitli dolapları var mı? Teşekkürler şimdiden ve iyi günler…

  Beğen

  • Merhaba, Reis plajında emanet kısmı yok. Serander’de büfe o konuda yardımcı oluyor olabilir. Çok emin değilim 😦 Yanınızda az para ve değerli eşya olmadan gitmenizde fayda var.

   Beğen

 8. Merhaba.Biz İstanbul’dan feribotla Yalova’ya geleceğiz. Serander bayanlar plajına gitmek için ne yapmalıyız? Feribottan indikten sonra ne kadar sürede Serander bayanlar plajına gidebiliriz. Bir de bu plaja yakın bir yerde 1 gece konaklamak istiyoruz.Tavsiye edebileceğiniz bir mekan var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Beğen

  • Merhaba, Yalova’dan Serander’e ulaşmanız 45 dakika civarı sürecektir. Genelde pansiyon tarzı konaklama var maalesef. Onlar da tek gecelik konaklamaya çok sıcak bakmıyorlar. Tavsiye edebileceğim bir yer yok maalesef. Biz de her gidişimizde ayrı bir yer ayarlayıp gidiyoruz. Esenköy’ün bir Facebook sayfası var. Burada ilanlar oluyor. Arayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz.
   https://www.facebook.com/EsenkoydeKiralikDaireler/

   Beğen

 9. Merabalar biz istanbuldan ailece esenköy reis kafınlar plajına gitmek istiyoruz ve orda kiralık evlerde peki burdan feribotla direk esenköye geçiş var mı

  Beğen

 10. Feribot deyince araba ile gideceğinizi düşünmüştüm. Araba ile gitmiyorsanız direkt İDO ve Turyol un vapur seferleri var. Diğer Esenköy yazısından detaylara ulaşabilirsiniz.

  Beğen

 11. İyi akşamlar reis kadınlar plajına yakın kiralık evlerin fiyatları ne kadardır birde bildiginiz güvenilir kiralık evlerin numarasını yazbilir misiniz biz minibüsle falan ugraşmak istemiyoruz direk evden denize hitmeyi istiyoruz da

  Beğen

 12. Özgür plaj hakında yanlış bilgi vermişsiniz yalova nin ilk bayanlar plaji yani eski kadınlar plaji Ozgur 2002 de açıldı reis plajin girişi 7 tl Ozgur 5 tl ayrica muzik sistemi eğlence var otopark ücretsiz ve aracınız vale tarafından ayağına kadar getiriliyor .Esen koyun en temiz ve büyük sahili sejlon isteye tabi olup 4 dir

  Beğen

 13. Güzel bir yazı olmuş öncelikle teşekkür ediyor ve diğer yazılarınızı da zevkle takip ediyorum. Esenköy de bu plaj güzel ama ben internette kadın plajları diye arattığımda http://kadinlarplajiservisi.com/ adresinden sarıyer altınkum kadın plajını buldum bir kere gittim sıkıntı yok ama bu plaj hakkında bilginiz varsa sizden de almak isterim?

  Beğen

 14. Istanbul anadolu yakasi ve avrupa yakasi bursadan yalova esenköy sarıyer altınkum sarıyer menekşe gebze darıca çınarcık teşvikiye kandıra miço koyu plajına servislerimiz vardır tel 05555241978/05396780574

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s