Balkanlar 7. Gün – Belgrad, Sırbistan

9 günlük Balkan gezimizin 7. gününde Belgrad’ı gezeceğiz. Sabahın 6’sında Bosna’dan yola çıkıyoruz. Yolumuz uzun. Saat 9’da Belgrad’dayız. Bu yol üzerinde vaktiniz olursa eğer Srebranitsa ve Visegrad şehirlerini de gezebilirsiniz.

Sırbistan sınırı en çok beklediğimiz sınır oldu. Pasaportlara baktılar. Arabayı kenara çektirdiler. Bizi tek tek bir odaya aldılar, üzerimizi ve çantamızı aradılar. Daha sonra arabanın içini aradılar. Bavullardan birini açtırdılar ve içindekilere baktılar. Bavulun içinde Aliya İzzetbegoviç müzesinden aldığımız broşür çıktı. Arama yapan kadın Begoviç deyip broşürü diğer polise gösterdi.Bu arama esnasında geçiş noktasında kimse yok, herkes bizimle ilgileniyor. Yarım saat sürdü aramaları, baya da bir sıra oldu ama pek umurlarında değildi. Çok şükür bir problem olmadan geçtik. Bir para filan da istemediler.

Belgrad aslında Beograd yani beyaz şehir demek. İstanbul’a 950 km mesafede. 350 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalır. Denize kıyısı yoktur. Halkı Ortodoks. Para birimi sırp dinarı. 115 Sırp Dinarı =3 TL =1 Euro


12:30 gibi Belgrad şehir merkezine vardık. Cuma namazı için Bayraklı Camii‘ne gittik. Buranın tek camisi. Osmanlı zamanından 250 tane cami varmış. Camiden çıkışımız 14:00’tü.

Bir Türk restoranı varmış, Dukat Restoran. Antepliymiş sahipleri. Tabiri caiz ise aç ayı oynamaz dedik, Güzelce bir karnımızı doyurduk. Tabi ki Türkiye’deki lezzeti aramayın 🙂 Kebaplar ve ev yemekleri var. Fiyatları da 15-20 TL arasında değişiyor. http://www.turskirestoran.rs/lang/tur/index.html

Bu mola iyi geldi. Arabayı almak üzere giderken meşhur Knez Mihailova caddesinden geçtik. Cadde adını bir Sırbistan prensinden alır. Belgrad çok sosyal bir şehir. İnsanlar sürekli dışarda, cafelerde, restoranlarda… Bir kalabalık var ama bu kalabalığın güzel tarafı, bunlar turist değil, Belgrad’da yaşayan insanlar. 
Tesla Müzesi

Tesla Müzesi

Tesla Müzesi 17:00’de kapanıyormuş. Müzeye çok yakın bir yerde Taş Meydan Parkı ve St. Mark Kilisesi var. Bunları da görüp müzeye doğru devam ettik. 

Bu müzede Nicola Tesla’nın icatlarını deneysel şekilde görüyoruz. Farklı bobin sistemleri ile, oluşan akımı değiştiren sistemler. Müzeyi bir rehber eşliğinde geziyorsunuz. Giriş 500 dinar. Yaklaşık 12 TL. 

Müzeden çıktığımızda saat 18:00’di ve bizi kötü bir sürpriz bekliyordu. Buradaki otopark sistemi biraz değişik. Farklı renkli park alanları var. Bu renklere göre 1 saat ya da 2 saat park etme hakkınız oluyor. Bunun için de bir numaraya SMS göndermeniz gerekiyor. Bizim telefonlar çalışmadığı için SMS gönderemedik. Buradaki görevli de plakamıza cezayı kesmiş.  1870 dinar. Onun ödemesini yaptık. Ödemeyi park kiosklarından yapınca yarısını ödüyormuşsunuz ama biz postaneden ödedik ve tamamını aldılar. 1870 dinar aslında bir günlük park bedeli. Bu cezadan sonra artık 24 saat içinde istediğiniz yere park edebilirsiniz.
Belgrad’ın meşhur Kalesine doğru hareket ettik. Bu kale Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere kurulmuş. Hem ticaret yolu olduğu hem de düşmanları gözlemek için kullanıldığından önemli bir kaleymiş. Kalenin girişi Kalemegdan diye adlandırılıyor. Dikkatinizi çekeceği gibi isimi Osmanlıdan kalma 🙂
Tuna ve Sava Nehirleri

Tuna ve Sava Nehirleri

Tuna nehri Almanya’da doğar, 10 ülke geçer ve Karadeniz’e dökülür. Sava Nehri de Tuna Nehri’nin en önemli kollarından biri.
Damat Ali Paşa Türbesi

Damat Ali Paşa Türbesi

Kalede Mora Fatihi Damat Ali Paşanın Türbesi vardı. Müslüman olmayan bir yerde, hele ki böyle önemli turistik bir yerde, bir Osmanlı paşasının türbesini görmek çok güzel.

Kalenin için de bir de Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırmış olduğu çeşme var. Ancak şu an bu çekmeden su akmıyor. 

Kaleyi gördükten Zemun bölgesine geçiyoruz. Burası çok farklı bir dünya. Buranın yazlık yeri gibi. Belgrad’ın her yerinde olduğu gibi burada da bir sürü cafeler var ve bu cafeler insan dolu 🙂 Güzel bir kıyı şeridi de var.

Zemun Sahili

Zemun Sahili

Gardos Kulesi

Gardos Kulesi

Güneş batmadan şehri görmek için Zemun bölgesindeki Gardos Kulesine çıktık. Geldiğimizde 20:00’yi geçmişti. Giriş ücreti 2 euro.
Buradan şehri daha yüksekten görebiliyorsunuz ama ne yalan söyleyeyim bir Galata Kulesi değil 🙂
Gardos Kulesinden

Gardos Kulesinden

 Kuleden sonra şehrin plaj bölgesi olan Ada Ciganlija bölgesinde 2012 yapımı Ada Bridge köprüsünden geçerek gidiyoruz.
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija

Yapay bir ada burası. Adaya giriş ücreti araç için 250 dinar, yayalar ücretsiz. Biz buraya geldiğimiz de artık akşam olmuştu, çok hareketli değildi. Burayı aslında gündüz gözü ile görmek lazım. Bir sürü kafeler vardı ama biz yarın yola gideceğimiz için kısa bir yürüyüşten sonra, doğruca evimize geçtik.

Vaktimiz kalmadığı için Skadarja Caddesini gezemedik.

12 thoughts on “Balkanlar 7. Gün – Belgrad, Sırbistan

 1. Geri bildirim: Balkan Turu – Güzergah, Ulaşım ve Konaklama Bilgileri | #Baz Family on The Way

 2. Geri bildirim: Balkanlar – 6. Gün – Saraybosna (Sarajevo), Bosna Hersek | #Baz Family on The Way

 3. Geri bildirim: Balkanlar – 9. Gün – Prizren, Kosova | #Baz Family on The Way

 4. Geri bildirim: Balkanlar 8. Gün – Makedonya, Üsküp, Matka Kanyonu | #Baz Family on The Way

 5. Geri bildirim: Balkanlar – 5. Gün – Blagay, Jablanica, Travnik | #Baz Family on The Way

 6. Geri bildirim: Balkanlar – 4. & 5. Gün – Bosna, Mostar | #Baz Family on The Way

 7. Geri bildirim: Balkanlar – 4. Gün – Bosna Hersek, Poçitel | #Baz Family on The Way

 8. Geri bildirim: Balkanlar – 3. & 4. Gün – Karadağ, Bar, Kotor | #Baz Family on The Way

 9. Geri bildirim: Balkanlar – 3. Gün – Arnavutluk, Tiran | #Baz Family on The Way

 10. Geri bildirim: Balkanlar -2. Gün- Makedonya, Ohrid | #Baz Family on The Way

 11. Geri bildirim: Balkan Turu – 1. Gün – Makedonya, Kalkandelen, Gostivar, Mavrovo | #Baz Family on The Way

 12. Geri bildirim: Balkan Turu – 1. Gün – Kosova Havaalanı ve Üsküp’e Ulaşım | #Baz Family on The Way

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s