Balkanlar – 4. & 5. Gün – Bosna, Mostar

Balkanlarda 4. günümüzde konaklamayı Mostar‘da yapacağız. Blagay’dan 30 dakika mesafedeki Mostara geldik. Evimize yerleştik. Çok merak ettiğimiz şehri, gecesinde de görmek ve yemek yemek için çıktık.

Küçük Mostar Köprüsü

Küçük Mostar Köprüsü

Mostar’ın gecesi çok daha güzel çünkü gündüzü çok kalabalık 😦 ve ben genel olarak geceleri çok daha fazla seviyorum:) Yemeğimizi foursquare de en iyi puanı almış olan Sadrvan diye bir restoranda yedik. Otantik bir havası var restoranın. Buranın 2 yöresel köftesi var. Biri Cevabi, pide arasında 10 tane tekirdağ köftesi gibi servis ediyorlar. Diğeri de Pleskavitsa, bütün halinde yuvarlak olarak pişiriliyor. Burada bu köftelerinden yedik. Her ikisinin de porsiyonu 3.5 Euro.
5. günümüzde artık yorgunluk baş göstermeye başladı. Sabah erken güne başlamayı planlıyorduk ancak uyku tatlı geldi. 10 gibi güne başladık.

Dün akşam gördüğümüz bu küçük şehri gündüz gözü ile görmek için heyecanlıydık. Dar, arnavut kaldırımlı sokaklar, bir anda karşınıza çıkıveren meşhur köprü… Çooook şirin çok farklı bir havası var. Hakikaten insanı içene çeken bir yer burası.Balkan turumuzda Kotor’dan sonra en sevdiğim şehir Mostar oldu. Tek kötü tarafı çok kalabalıktı. Hiçbir yerde görmediğimiz kalabalığı burada gördük.

Koski Paşa Cami

Koski Paşa Cami

Mostar’da, ilk olarak çarşının içinden geçerek Koski Paşa Camii‘ni ziyaret ettik. Cami küçük ancak çok sevimli. Şu anda da çok bakımsız durumda. Caminin girişi Müslümanlar için ücretsiz diğer turistler içinse 2.5 euro. Minare ve köprünün en güzel fotoğraflarının çekildiği bahçe alanına girmek içinse Müslümanlar ve diğer turistler  2.5 euro ödüyorlar.

 İlk defa bir cami girişinde para ödedik! Çok tuhaf geldi. Resmen olayı ticarete çevirmişler. Madem ücret alıyorsunuz o zaman bu cami neden bu kadar bakımsız diye sorarlar adama!
Minareden Mostar Köprüsü

Minareden Mostar Köprüsü

Minareden manzara çok güzel. Bütün şehri görebiliyorsunuz. Bol bol fotoğraf çektik. Daha sonra caminin avlusundan da fotoğraflarımızı çektik.
 
Bu câminin hemen yanında bir çay bahçesi var. Türk işletmesi. Burada bir çay molası verdik, Türk çayı 🙂 Özlemişiz. Ücreti 1 euro. Ayrıca avluda hediyelik eşyalar satan bir dükkan da var.
 
Bosna para birimi konvertibıl mark (km). Bu da 2 km=1 euro=3 TL

20150603_123452
Caminin çıkışında meşhur börek ve limonata eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Mostar diğer şehirlere göre biraz pahalı. 1 porsiyon börek 3 km, 1 limonata da 3 km. Limonata da elde sıkılmış limonataydı. Uludağ limonata buralara gelmemiş henüz 🙂
Kahvaltıdan sonra çarşısını gezdik. Esnafların çoğu müslüman değil. 
 
Mostar Köprüsü‘nden tekrar geçtik. Kanuni döneminde Mostarlılar bir dilekçe yazıyor. Dilekçede “Bizi ziyaret edin, bize bir köprü yaptırın” diyorlar. Kanuni de Mimar Sinan’a der ki “Mostar’a öyle bir köprü yaptırın ki tüm cihanda konuşulsun.” Mimar Sinan’da Bosnalı bir öğrencisi olan mimar Hayrettin’i bu iş için görevlendirir.Mimar Hayrettin önce Küçük Mostar Köprüsünü yapar, sonra bu köprüyü inşa eder.
 
taşBosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan bu köprü Bosna savaşı sırasında 1993 yılında Hırvat ateşi sonunda yıkılır. Şu anda da köprünün girişinde üzerinde “Dont Forget 93” yazan bir taş var. Yıkılış anının kaydı da var. https://www.youtube.com/watch?v=sFF1v0n6VUg
2003 yılında UNESCO ve Dünya Bankasının desteği ile ilk yapıldığı şekle bağlı kalarak yeniden yapılır. Detaylı bilgi için:
Mostar Köprüsü
 Köprünün üstüne kurulduğu Neretva nehrinin kıyısına indik, ayağımızı soktuk, buuzzzz buzz. Burada Mostar köprüsü üstünden atlayan kişiler var. Eskilerde bir genç bir kızla evlenmek istediği zaman yiğitlik göstermek için bu köprüden atlarlarmış. Şimdilerde ise para karşılığı atlıyorlar. Bu buz gibi suya o yükseklikten atlıyorlar. Bravo hakikaten. İki kere bu atlayışa denk geldik. 
14:30 gibi Mostar’dan çıktık. Dün gece geçtiğimiz Blagay’ı tekrar görüp, Travnik’e doğru yola çıkacağız.
Konaklama: Apartment Katica Mostar (1 gece, 45 euro). Merkeze 15 dakika yürüyerek ulaşılabilir. Çok temiz bir ev.

12 thoughts on “Balkanlar – 4. & 5. Gün – Bosna, Mostar

 1. Geri bildirim: Balkan Turu – Güzergah, Ulaşım ve Konaklama Bilgileri | #Baz Family on The Way

 2. Geri bildirim: Balkanlar – 6. Gün – Saraybosna (Sarajevo), Bosna Hersek | #Baz Family on The Way

 3. Geri bildirim: Balkanlar – 9. Gün – Prizren, Kosova | #Baz Family on The Way

 4. Geri bildirim: Balkanlar 8. Gün – Makedonya, Üsküp, Matka Kanyonu | #Baz Family on The Way

 5. Geri bildirim: Balkanlar 7. Gün – Belgrad, Sırbistan | #Baz Family on The Way

 6. Geri bildirim: Balkanlar – 5. Gün – Blagay, Jablanica, Travnik | #Baz Family on The Way

 7. Geri bildirim: Balkanlar – 4. Gün – Bosna Hersek, Poçitel | #Baz Family on The Way

 8. Geri bildirim: Balkanlar – 3. & 4. Gün – Karadağ, Bar, Kotor | #Baz Family on The Way

 9. Geri bildirim: Balkanlar – 3. Gün – Arnavutluk, Tiran | #Baz Family on The Way

 10. Geri bildirim: Balkanlar -2. Gün- Makedonya, Ohrid | #Baz Family on The Way

 11. Geri bildirim: Balkan Turu – 1. Gün – Makedonya, Kalkandelen, Gostivar, Mavrovo | #Baz Family on The Way

 12. Geri bildirim: Balkan Turu – 1. Gün – Kosova Havaalanı ve Üsküp’e Ulaşım | #Baz Family on The Way

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s